Легіон-18: виховуючи нових українських військових

Вже майже 20 років поспіль в Україні проходить крайовий пластовий вишкільно-виховний табір “Легіон-18”, під час якого юнаків навчають військовій справі. Інструкторами на таборі є старші пластуни, які були на фронті. На сторінці Гуманітарної ініціативи Світового Конґресу Українців “Захист патріотів” опубліковано розмову з приятелем серця Богданом Кухаруком матеріал про те, як навчали тактичній медицині пластунів з “Легіону”. Інструктори “Захисту Патріотів” робили акценти більше на першу допомогу під вогнем, провели повний курс та змагання для ройових санінструкторів табору.

11899743_698694740263190_7691497479098740554_n

Яка історія крайового табору “Легіон-18”?

У Пласті є багато напрямків зокрема: летунське пластування, морське, і є напрямок, який ми розвиваємо з 2000-х років – це військове пластування. Після здобуття Україною незалежності напрямок допризовної підготовки був знищений. По суті все, що мало відбуватися в школах з хлопцями на предмет вивчення військових технік, зацікавлення бути військовими, популяризації військової справи, було знівельовано. А хлопцям насправді це цікаво. Тому ми й розвивали військово-патріотичний напрямок у Пласті.

Протягом року організовуємо ігри, поїздки на полігони, спілкування з військовими і як результат діяльності в кінці пластового року (серпень) проводимо табір всеукраїнського рівня, коли зі всієї України юнаки, які потрапляють у вікову категорію від 15 років і які виконали ряд вимог, приїжджають на цей табір.

Табір проходить з 1996 року. У процесі організації він з кожним роком якось видозмінювався. До 2000 року табір був стаціонарним: жили в наметах. Вже з 2000-х табір почав бути рейдовим і всі учасники входять до рейдових груп. Тепер вже немає прив’язки до намету, кухні, лятрини і т.д. Ми кожного дня переміщаємося вперед. Змінилося ставлення і до спорядження, і до програми. Кожного разу передбачається відвідування якоїсь військової частини. Наша задача є не так навчити всіх стріляти чи бути воєнними, а саме популяризувати цей напрямок, щоб було цікаво і престижно бути військовим чи силовиком.

Як проходить табір зараз?

11200573_698689100263754_5233236051496300213_nТабір відбувається у два етапи. Перший етап (навчальний) стартує  біля Львова – на базі Цунів (Товариство сприяння обороні України). Там був раніше аеродром, є полігончики. Зараз вже табір проходить на базі батальйону Гарпун. Хлопці з Гарпуна, які були інструкторами і мають бойовий досвід, допомагають проводити табір. Це і робота з макетами зброї і безпосередньо зі зброєю, і по розвідці, і по саперній справі.

Всі крайові табори так підлаштовані, щоб мати завершення на День Незалежності. Буває так, що тих, хто йде на підстаршину, збирають ще у червні. Вони у програмі табору задіяні, як молодший офіцерський склад – допомагають проводити програму і відповідають за свою групу учасників, працюють з ними на якусь окрему тему. Вони вже на табір приїжджають напівготовими. Буває й так, що напівстаршину обирають з тих, хто минулого року був учасником і добре пройшов табір. Цього року табір почався 9-10 серпня.

Яка роль відводиться першій допомозі на таборі?

Завжди, коли організовувався табір, розраховували на якогось лікаря. До 2000 року перша допомога викладалася, як по книжках. З вогнепальними пораненнями ніхто не працював. Відчитувалися інструктажі, приїжджав якийсь лікар, який теж був з фантазією. Десь іде якась гутірка, хтось ніби зашпортався, впав, ніби щось відбулося. Прибігають – а тут кишки, кров… Дивилися на реакцію більше. Зараз, звичайно, заняття з медицини були під найбільшою увагою. Приїхав Кабул на табір. (авт. Кабул – пластун-сеньйор, боєць батальйону “Гарпун”) Розказував про себе, ділився досвідом. Приїхали інші хлопці, які були на фронті, та професійні тренери тактичної медицини із “Захисту Патріотів”.

Постійно звертали увагу на те, що тактику або щось інше можна прожувати, прослухати, проспати, а знання з тактичної медицини треба завести на рівень рефлексу на підшкірний рівень. У групі вам підкажуть щось, плюс все від ситуації буде залежати, а тактична медицина має працювати по протоколах. Бо є Кабул, який ходить тут. Ходить! Він тут живий, завдяки тому, що відбулися такі заняття і в нас були медикаменти, якими ми могли допомогти в той час. І заняття проводилися якісно та цікаво.

Учасники проходять попередній відбір. Що треба виконати, щоб стати пластуном-легіонером?

Учасники зголошуються на табір ще з травня. У квітні-березні по станицях розсилається інформація про табір, програма та вимоги. Хлопці мають мати належну фізичну підготовку. Якщо учасник не готовий фізично, він не витримає того навантаження, яке є на таборі. Слабші мають змогу підтренуватися і поїхати на табір наступного року. Але учасники табору дуже вперті. Я був свідком, як хлопці вже постирали ноги, травмувалися, але це їх не зупиняло – повинні з цим іти далі і до кінця. Є також ряд речей, які треба написати – треба описати, як ти бачиш себе військовим. Плюс є ряд проектів, які треба зробити ще до потрапляння на табір.

Є легіонери, які приходили у Збройні сили і мобілізувалися, хтось ішов вчитися у вищі навчальні військові заклади. Потім вже при спілкуванні з їхніми командирами, їх дуже високо відзначали. Через те, що легіонери-пластуни завжди вносили у програму підготовки і в програму взагалі якісь нові віяння – ті ж самі теренові ігри. В змагальній формі так значно цікавіше і більш мотивує.

Чи змінився якось табір з початком війни в Україні?

Богдан КухарукЦього року, враховуючи умови загальнодержавної ситуації, дуже стійкий у плані фізичного та психологічного навантаження і дуже близький безпосередньо до військових. Зараз військові є відкритими до людей, то можна приїхати на базу, щоб вивчити ту чи іншу техніку. Враховуючи ще й те, що 80% учасників табору це через півроку призовники, то нам легко ідуть на зустріч.

Табір здобув багато інструкторів, які були учасниками бойових дій. Якщо раніше у програмі було багато предметів, які апріорі були військовими, то зараз в програму включено те, чого вимагає війна, яка зараз відбувається: розвідка, саперна справа, перша допомога. Табір впритул наближений до тих навчань, які відбуваються на полігонах безпосередньо з військовими.

Люди, які повернулися з фронту, є інструкторами на таборі. Вони вже передають свій досвід, який вони здобули буквально ось-ось. Коли на таборі є 10 ветеранів, які тільки приїхали з фронту, то звичайно юнакам цікаво послухати, як воно відбувається з перших уст, а не подивитися по телевізору кіно про нашу доблесну армію.

Джерело: patriotdefence.org

Цей запис опублікований в категорії Uncategorized. Дата: . Автор: Андрій Овчарук.

Вгору